Elektrotechnika

Elek­trotech­nika jest dziedz­iną nauki i tech­niki związana z elek­trycznoś­cią. Zaj­muje się teorią oraz zas­tosowaniem zjawisk fizy­cznych z dziedziny elek­tryczności i mag­ne­tyzmu w różnych gałęzi­ach gospo­darki. Obe­j­muje zagad­nienia doty­czące energii elek­trycznej: wyt­warzanie, przesyłanie i użytkowanie; tech­nik pomi­arowych wielkości fizy­cznych oraz zagad­nienia związane z przetwarzaniem i anal­izą syg­nałów elek­trycznych. Kierunek studiów Elek­trotech­nika jest właś­ciwy dla osób zain­tere­sowanych przed­mio­tami ścisłymi i tech­niką. Służy zdoby­wa­niu wiedzy mery­to­rycznej i umiejęt­ności prak­ty­cznych związanych z pro­jek­towaniem, budową i eksploat­acją różnego rodzaju urządzeń i sys­temów elek­trycznych wyko­rzysty­wanych w różnych gałęzi­ach prze­mysłu i usług: pro­duk­cyjnych, zabez­piecza­ją­cych, łączeniowych, pomi­arowych i steru­ją­cych. Stu­denci Elek­trotech­niki uczą się kom­put­erowo wspo­ma­ganego pro­jek­towa­nia sieci i insta­lacji elek­trycznych, ochrony i zabez­piecza­nia oraz eksploat­acji urządzeń elek­trycznych. Poz­nają najnowsze tech­nolo­gie i urządzenia z zakresu użytkowa­nia energii elek­trycznej, pro­jek­towa­nia tzw. inteligent­nych budynków, tech­niki mikro­pro­ce­sorowej, pro­jek­towa­nia układów pomi­arowych oraz sys­temów diag­nos­ty­cznych i mon­i­torowa­nia, obsługi i pro­gramowa­nia układów steru­ją­cych. Celem ksz­tałce­nia na kierunku Elek­trotech­nika jest przy­go­towanie spec­jal­istów posi­ada­ją­cych wiedzę, umiejęt­ności prak­ty­czne i kom­pe­tencje społeczne niezbędne do pod­ję­cia pracy w wielu dziedz­i­nach gospo­darki pow­iązanych z elek­trycznoś­cią lub prowadzenia włas­nej dzi­ałal­ności gospo­dar­czej w tym obszarze.

button.png
Sylwetka absolwenta


Specjalność: Cyfrowe systemy pomiarowe

Na tej spec­jal­ności stu­den­tom zostanie przekazana teo­re­ty­czna i prak­ty­czna wiedza z zakresu: posługi­wa­nia się nowoczesną aparaturą pomi­arową, sys­temami pomi­arowymi i pomi­arowo – steru­ją­cymi, pro­jek­towa­nia i opro­gramowa­nia elek­tron­icznej aparatury pomi­arowej, pro­jek­towa­nia i kon­struowa­nia rozpros­zonych sys­temów pomiarowo-​sterujących wyko­rzysty­wanych do automatyza­cji obiek­tów i pro­cesów tech­no­log­icznych, kon­fig­urowa­nia i użytkowa­nia sieci sen­sorowych, kom­put­erowego wspo­ma­gania pro­jek­towa­nia (CAD), pro­gramowa­nia mikro­pro­ce­sorów, pro­ce­sorów syg­nałowych oraz sterown­ików log­icznych PLC i sterown­ików automatyki PAC.

Specjalność: Elektroenergetyka i energoelektronika

W trak­cie studiów na tej spec­jal­ności absol­wen­tom zostanie przekazana prak­ty­czna wiedza z zakresu: pro­jek­towa­nia układów/​urządzeń elek­trycznych i ener­goelek­tron­icznych, metod wyt­warza­nia energii elek­trycznej, zarządza­nia proce­sami przesyłu i użytkowa­nia energii elek­trycznej (w tym nieza­wod­ności i jakości dostaw energii), pro­jek­towa­nia i eksploat­acji układów elek­tron­icznych i ener­goelek­tron­icznych, kom­paty­bil­ności elek­tro­mag­ne­ty­cznej, zas­tosowa­nia pro­gramów CAD w pro­ce­sie pro­jek­towa­nia sys­temów i urządzeń elek­trycznych oraz pro­gramowa­nia mikro­pro­ce­sorów, pro­ce­sorów syg­nałowych oraz sterown­ików log­icznych PLC.

Specjalność: Systemy pomiarowe i elektroenergetyka

Spec­jal­ność stanow­iąca połącze­nie wyżej opisanych spec­jal­ności, na której stu­den­tom zostanie przekazana teo­re­ty­czna i prak­ty­czna wiedza z zakresu: posługi­wa­nia się nowoczesną aparaturą pomi­arową, sys­temami pomi­arowymi i pomiarowo-​sterującymi, pro­jek­towa­nia i kon­struowa­nia rozpros­zonych sys­temów pomiarowo-​sterujących wyko­rzysty­wanych do automatyza­cji obiek­tów i pro­cesów tech­no­log­icznych, kon­fig­urowa­nia i użytkowa­nia sieci sen­sorowych, pro­gramowa­nia mikro­pro­ce­sorów, pro­ce­sorów syg­nałowych oraz sterown­ików log­icznych PLC i sterown­ików automatyki PAC, pro­jek­towa­nia układów/​urządzeń elek­trycznych i ener­goelek­tron­icznych, metod wyt­warza­nia energii elek­trycznej, pro­jek­towa­nia i eksploat­acji układów elek­tron­icznych i ener­goelek­tron­icznych, zas­tosowa­nia pro­gramów CAD w pro­ce­sie pro­jek­towa­nia sys­temów i urządzeń elektrycznych.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18